Skuteczne leczenie trądziku pospolitego

Trądzik pospolity to najczęstszy problem skóry, jeszcze nie tak dawno kojarzony z wiekiem nastoletnim, a dzisiaj pojawiający się u osób w każdym wieku, niezależnie od wykonywanego zawodu czy pochodzenia. Mający różną postać oraz formy: od zaskórników, poprzez objawy świecenia się skóry, a kończąc na stanach zapalnych, pozostawiających po sobie blizny potrądzikowe i przebarwienia. Tak szerokie spektrum zmian powinno motywować do skutecznych działań zmierzających do leczenia skóry. Nie wolno wierzyć bowiem w mit, że trądzik znika sam. Jeśli tak się stanie, najpewniej walka ze zmianami znacznie się wydłuży i pociągnie za sobą masę przykrych konsekwencji.

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik u młodych ludzi jest konsekwencją gwałtownych zmian hormonalnych. Pojawia się na skutek wewnętrznej burzy i gwałtownego procesu dojrzewania. U dorosłych jego występowanie nie zostało do końca zbadane. Naukowcy mają wątpliwości, czy przyczyną są w pierwszym rzędzie nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów, wewnętrzny brak równowagi, czy trądzik pospolity jest powodowany przez stres, zanieczyszczenie środowiska, nieprawidłowe odżywianie się. Przyczyną może być zażywanie niektórych leków, czy też nawet predyspozycje genetyczne. Czasami dorosłe osoby cierpią na tak zwany trądzik z rozdrapywania, którego przyczyna leży w ciągłym rozdrapywaniu twarzy, wyciskaniu pryszczy, usuwania niedoskonałości. Zaburzenie to ma podłoże psychologiczne, a leczenie go, jeśli pacjentowi brakuje silnej woli, powinno odbywać się przy współpracy z psychologiem.

Objawy trądziku pospolitego

Pierwsze objawy trądziku nie są zazwyczaj kłopotliwe, bywają nawet bagatelizowane, bo łatwo sobie z nimi poradzić – ukryć je lub zmniejszyć. Niestety z czasem jest zazwyczaj tylko gorzej. Jako pierwsze pojawiają się zaskórniki. Najczęściej od razu w połączeniu ze świeceniem się skóry. Przyczyną jest nadmierna produkcja łoju. Dochodzi do zablokowania gruczołów łojowych i do powstania zaskórników. W dalszej kolejności powstają stany zapalne i krostki. Trądzik może przebiegać w różnym stopniu zaawansowania. Zmiany na skórze mogą być niewielkie, pryszcze szybko znikać. Może być też inaczej. Czasami trądzik ma przebieg ostry, pojawiają się sine guzki, podskórne zmiany, które są bardzo bolesne w dotyku, co zmniejsza szansę na ich ukrycie oraz utrudnia leczenie.

Leczenie trądziku pospolitego

Leczenie trądziku pospolitego może odbywać się na różne sposoby. Wśród popularnych metod wymienia się: antybiotyki, retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, tabletki antykoncepcyjne, izotretinoinę. Oprócz leków dostępnych na receptę i mających całą długą listę skutków ubocznych znajdują się również specyfiki o udowodnionym działaniu, które oddziałują na przyczynę trądziku, na przykład Nonacne.

Istnieją również inne metody na walkę z trądzikiem. Wiele entuzjastów ma idea zmieniania diety, która pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd cery, ale również na ogólne samopoczucie oraz zdrowie. Podstawowe zasady to zwiększenie ilości spożywanych warzyw, ograniczenie jedzenia wysoko przetworzonego, zwiększenie ilości spożywanej wody.

Poza tym dobre efekty przynosi wprowadzenia nawyku spędzania czasu na świeżym powietrzu, dzięki czemu można dotlenić skórę i poprawić jej funkcjonowanie. Gdy spojrzy się na problem z trądzikiem kompleksowo, można skuteczniej leczyć zmiany i nie dopuścić do ich ponownego powstania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com
Tag: jak pozbyć się pryszczy, jak pozbyć się trądziku, domowe sposoby na pryszcze, trądzik na plecach, blizny po trądziku maść na trądzik, przebarwienia po trądziku, sposób na pryszcze, antybiotyk na trądzik, maseczka na trądzik