Sprawdź jak pokonać trądzik różowaty

Trądzik różowaty (rosacea) to przewlekła choroba skóry, objawiająca się zmianami występującymi w dojrzałym wieku u okołu 2% społeczeństwa (wśród osób powyżej 40 roku życia na trądzik różowaty choruje aż 10% społeczeństwa). Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. Tylko czasami występują u osób poniżej 25 roku życia i po ukończeniu 55 roku życia. Trądzik różowaty częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy trądziku różowatego

Pierwszymi objawami, jakie pojawiają się w przypadku trądziku różowatego, jest zaczerwienienie w środkowych partiach twarzy – na czole, nosie, policzkach i brodzie. Rzadziej zmiany występują na innych obszarach – owłosionej skórze głowy, na szyi, za uszami czy na dekolcie. Jeśli osoba ma skłonność do szybkiego czerwienienia, powinna bliżej zapoznać się z tematem. Następnie do zaczerwienienia dołączają grudki i krostki, które swędzą i znacznie pogarszają codzienne funkcjonowanie.

Z czasem zaczerwienienie na twarzy nie znika, ale utrzymuje się i staje się cechą charakterystyczną danej osoby. Jeśli skóra nie będzie leczona lub będzie to odbywać się w nieprawidłowy sposób, może dojść do kolejnych zmian – tym razem przerostowych w zakresie gruczołu łojotokowego, najczęściej w okolicy nosa. Poza tym pojawiają się zwłóknienia oraz obrzęki limfatyczne. Zdarza się to dość rzadko i dotyczy przede wszystkim mężczyzn.

Kiedy powstaje trądzik różowaty?

Tendencja do trądziku różowatego objawia się już w skłonności do pękania naczynek krwionośnych, czyli przyczyna leży w trudnościach z ich prawidłowym kurczeniem się i rozszerzaniem. Osoby mające predyspozycje do pajęczaków, muszą się liczyć z tym, że wystąpi u nich trądzik różowaty.

Trądzik różowaty występuje u osób mających problem z nadprodukcją łoju, zaskórnikami, rozszerzonymi porami oraz błyszczeniem się skóry. Bardziej podatne na wystąpienie trądziku różowatego są osoby, które borykają się z klasycznym trądzikiem.

Poza tym nie ma wątpliwości, że trądzik różowaty występuje u osób podatnych genetycznie na to schorzenie. Czynnikiem wyzwalającym mogą być również problemy żołądkowe, endokrynologiczne, nadciśnienie tętnicze, alergie. Pierwsze symptomy pojawiają się pod wpływem czynników zewnętrznych:

– wiatru,
– mrozu
– nagłych wahań temperatury,
– słońca,
– emocji,
– alkoholu,
– kawy,

– ostrych, pikantnych potraw,
– korzystania z sauny,
– wysiłku fizycznego,
– niektórych składników zawartych w kosmetykach, które mogą podrażniać skórę.

Zmiany mogą się pogarszać pod wpływem aktywności drożdży czy roztoczy. Niestety dotąd naukowcy nie znają odpowiedzi na pytanie – dlaczego trądzik różowaty powstaje. Hipotez jest wiele, a badania ciągle trwają.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego uzależnione jest od stadia choroby i jej przebiegu. Są jednak pewne uniwersalne rady, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim warto obserwować skórę i unikać czynników, które zaostrzają zmiany. Należą do nich:

– nagłe zmiany temperatury – także tej wynikającej ze spożywania gorących i zimnych napojów oraz posiłków,
– długie przebywanie na wietrze,
– unikanie kosmetyków, które mogłyby podrażnić skórę, zwłaszcza tych zawierających alkohol,
– unikanie spożywania posiłków pikantnych oraz picia alkoholu,
– nauka dobrego radzenia sobie w sytuacjach stresowych
– ochrona przed nadmiernym wpływem słońca, unikanie saun, solariów,
– mycie twarzy raz, dwa razy dziennie – nie częściej, by nie zaburzać naturalnych barier ochronnych.

Dobre efekty ma również stosowanie naturalnych, precyzyjnie skomponowanych specyfików, dedykowanych skórze z trądzikiem różowatym – np. Skinception. Badania kliniczne udowadniają, że produkt ten pomaga w 90% przypadkach stwierdzonego trądziku różowatego.

Jeśli udajemy się do lekarza, najpewniej otrzymamy receptę na antybiotyk. Jednak ten niezależnie od rodzaju, może być stosowany bezpiecznie przez kilka tygodni, potem niestety wywołuje szereg skutków ubocznych. Inne rozwiązanie to retinoidy, które mają tę zaletę, że blokują powstawanie trądziku i sprawdzają się tam, gdzie nie działają antybiotyki. Na końcu warto zaznaczyć, że na trądzik różowaty stosowane są też leki hormonalne z większą lub mniejszą skutecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com
Tag: jak pozbyć się pryszczy, jak pozbyć się trądziku, domowe sposoby na pryszcze, trądzik na plecach, blizny po trądziku maść na trądzik, przebarwienia po trądziku, sposób na pryszcze, antybiotyk na trądzik, maseczka na trądzik