Szkło to materiał, który towarzyszy człowiekowi od wieków. Nie zawsze jednak człowiek potrafił go obrabiać. Tę umiejętność ludzkość nabyła stosunkowo niedawno. To dzięki niej szkło łączy swoją funkcjonalność z walorami estetycznymi. Szkłu nadaje się dzisiaj najróżniejsze formy i czyni je coraz bardziej ciekawym wizualnie. A to wszystko dzięki odpowiednim narzędziom. Wiertarka do szkła to narzędzie często używane, gdy szkło jest już oszlifowane. Powinna być więc ona najwyższej jakości!
Wiertarka do szkła
Jednym z takich narzędzi, bez których obróbka nie byłaby możliwa, jest wiertarka do szkła. Tej używa się najczęściej już na sam koniec, gdy szkło jest oszlifowane i ma swój docelowy kształt. Jak nietrudno się domyślić, wiercenie w szkle jest więc procesem bardzo stresującym. Każdy błąd może sprawić, że wiele godzin ciężkiej pracy pójdzie na marne. Gdy wszystko jest gotowe i trzeba już tylko wywiercić otwór, proces wiercenia albo wykańcza dzieło, albo je niszczy. I dlatego też wiertarka do szkła to urządzenie, w którym nie ma miejsca na kompromisy. Musi być najwyższej jakości i musi działać niezawodnie. A od czego to działanie zależy? Od wielu czynników, między innymi od regulacji obrotów, rodzaju montowania wierteł, czy hermetycznej budowy. Sama jednak wiertarka nie gwarantuje sukcesu. Aby wiercenie w szkle przyniosło zamierzony efekt, potrzebne są też odpowiednie wiertła, czy stożek do fazowania.
Jeśli chodzi o wiertła, najlepiej sprawdzają się konstrukcje z nasypu diamentowego. Są one niezwykle trwałe i gwarantują precyzyjną obróbkę, minimalizując ryzyko powstawania uszkodzenia szkła. Dzięki temu uzyskać można każdy rodzaj otworu. Trzeba pamiętać przy tym, że jeśli wiertarka jest na przykład dwuwrzecionowa, powinna mieć zamontowane dwa identyczne wiertła. Tylko wtedy mamy gwarancję powtarzalnej jakości.
Zobacz także: https://www.avocadostudio.pl/jakie-sa-dostepne-w-sprzedazy-rodzaje-wiertarek/
Stożek do fazowania
Kolejnym elementem, bez którego profesjonalne wiercenie nie byłoby możliwe, jest stożek do fazowania. On też jest rodzajem wiertła, z tym jednak, że jego zadanie jest nieco inne. Stożek ma bowiem przygotować otwór do procesu hartowania. To on łagodzi krawędzie otworu, które mogłyby doprowadzić do rozsypania szkła. Tak więc i on jest niezbędny w całym procesie obróbki.
Szybka, trwała, niezawodna i niezwykle precyzyjna – taka właśnie powinna być wiertarka do szkła. Jej koszt może nie jest mały. Ale jest inwestycją, która się opłaca. Tylko dobra wiertarka, w rękach dobrego fachowca, pozwala uzyskać oczekiwany efekt i nie niszczy pieczołowicie przygotowanej konstrukcji. Dobrze więc zainwestować w taki właśnie sprzęt. Działając niezawodnie, pozwala on obrabiać szkło i czynić je jeszcze bardziej funkcjonalnym.